• 1973-1974a
    1973-1974b


          1973-1974 East Lincoln Mustang Varsity Boys Roster

    Number

    Name

    Height

    Class

    Position

    10

    Robin Dellinger

    5'11"

    Sr. Guard 
    12

    Mike Harrill

    6'3"

    Jr. Guard

    13

    Franklin Lowery

    5'9"

    Jr. Guard

    14

    Johnny Foster

    5'6"

     Jr.  Guard

    15

    Ronnie Roseboro

    5'9"

    Sr. Guard

    21

    Forrest Calloway

    6'4"

    Jr. Guard

    22

    Tony Bynum

    6'0"

    Jr. Guard

    23

    Gary Leonhardt

    6'1"

    Jr. Post

    24

    Lilburn Goodson

    6'4"

    So. Post

    25

    Kevin Coffey

    6'7"

    Jr. Post

    30

    Larry Bynum

    6'0"

    Sr.  Post

    31

    Lavell Hall

    6'3"

    Jr.

    Post

     

    stevecherry7374 
    Head Coach: Steve Cherry
    1973-1974 Southern District-7 3A Conference Coach of the Year

      

    1973-1974 East Lincoln Mustang Basketball Team

    23 Wins 2 Losses Overall

    18 Wins 0 Losses Conference

    Southern District-7 3A Conference Champions

    3A District Champions

    Final 8 in State Tournament

     

    1973-1974 Southern District-7 3A Conference Standings

    Place

    Team

    Conference
    W-L

    Overall
    W-L

    1.

    East Lincoln Mustangs 18-0 23-2

    2.

    Bandys Trojans 16-2  

    3.

    St. Stephens Indians 14-4 16-4

    4.

    Fred T. Foard Tigers 10-8 10-10

    4.

    Granite Falls Blue Demons 10-8 10-10

    6.

    Bunker Hill Bears 9-9 9-11

    7.

    Maiden Blue Devils 7-11 7-11

    8.

    West Lincoiln Rebels 4-14 6-14

    9.

    Hildebran Royals 3-15 4-16

    10.

    Gamewell-Collettsville Devils 1-17 2-18

    73743b
    73744b

    7374actb


    1973-1974 Lincoln Times News Articles


    1973-1974 Season Individual Points



           1973-1974 East Lincoln Mustangs Men's Basketball Schedule

    Opponent

    Result

    Conference

    Overall

    East Gaston Warriors Won 58-57 0-0 1-0
    East Gaston Warriors Won 87-75 0-0 2-0
    St. Stephens Indians Won 72-58 1-0 3-0
    Maiden Blue Devils Won 82-43 2-0 4-0
    West Lincoln Rebels Won 64-48 3-0 5-0
    Bunker HIll Bears Won 79-50 4-0 6-0
    Hildebran Royals Won 26-20 5-0 7-0
    Bandys Trojans Won 64-56 6-0 8-0
    Fred T. Foard Tigers Won 57-45 7-0 9-0
    Gamewell-Collettsville Devils Won 96-51 8-0 10-0
    Granite Falls Blue Demons Won 74-64 9-0 11-0
    St. Stephens Indians Won 69-61 10-0 12-0
    Maiden Blue Devils Won 69-51 11-0 13-0
    West Lincoln Rebels Won 60-38 12-0 14-0
    Bunker HIll Bears Won 75-67 13-0 15-0
    Hildebran Royals Won 57-33 14-0 16-0
    Bandys Trojans Won 71-59 15-0 17-0
    Fred T. Foard Tigers Won 57-54 16-0 18-0
    Gamewell-Collettsville Devils Won 83-48 17-0 19-0
    Granite Falls Blue Demons Won 71-58 18-0 20-0
    Southern District-7 Quaterfinals/Hildebran Royals Lost 53-47 18-0 20-1
    District Quaterfinals/Bunker Hill Bears Won 64-60 18-0 21-1
    District Semi-finals/Central Cabarrus Vikings Won 59-47 18-0 22-1
    District Championship/Forest Hills Yellowjackets Won 62-55 18-0 23-1
    State Quarterfinals/West Brunswick Trojans Lost 86-66 18-0 23-2