• 1969-1970
    196970roster


    196970team1

    196970team2

      

    1969-1970 East Lincoln Mustang Varsity Boys Roster

    Number

    Name

    Height

    Class

    Position

    10

    David Somers

     5'10" Jr. Guard 
    11

    Reid Schronce

     5'9" Sr.  Guard
    12

    Donald Alexander

    6'0"

    Sr. Guard

    13

    Mickey Sigmon

    5'11"

    Sr.  Guard

    14

    Mike Keever

    6'0"  Jr.  Guard

    15

    Mike Stewart

    6'0"  Jr. Guard

    20

    Jim Smith

    6'3"

    Sr. Post

    21

    Mike Somers

    6'0"

    Sr.  Guard

    22

    Marshall Howard

    6'1"

    Jr. Guard

    23

    Steve Alexander

    5'11"

    Jr. Guard

    24

    Donald Surratt

    6'0"

    Sr. Post

    25

    Frank McGinnis

     6'1"  Jr. Post

    30

    Butch Sigmon

    5'11"

    Jr.  Guard

    31

    Dan Devine

    6'2"

    Jr.

    Guard

    32

    Bill Robinson

    6'2"

    Jr.

    Post

     

    stevecherry6970 
    Head Coach: Steve Cherry

    1969-1970 Southern District-7 2A Conference Standings

    Place

    Team

    Conference
    W-L

    Overall
    W-L

    1.

    Fred T. Foard Tigers 15-3   

    1.

    Bunker Hill Bears 15-3   

    3.

    St. Stephens Indians  14-4  

    4.

    East Lincoln Mustangs 13-5 15-8

    5.

    Bandys Trojans 12-6   

    6.

    Hildebran Royals 7-11  

    7.

    West Lincoln Rebels  5-13  

    7.

    Granite Falls Blue Demons  5-13  

    9.

    Maiden Blue Devils 4-14  

    10.

    Gamewell-Collettsville Devils 0-18  

    **Bunker Hill Bears won the Southern District-7 Conference Tournament**


    1969-1970 Lincoln Times-News Articles


    1969-1970 Additional Lincoln Times-News Articles


    1969-1970 Individual Season Points


          1969-1970 East Lincoln Mustangs Men's Basketball Schedule

    Opponent

    Result

    Conference

    Overall

    Lincolnton Wolves Won 60-56  0-0 1-0
    Lincolnton Wolves Lost 58-57 0-0 1-1
    St. Stephens Indians Won 55-53 1-0 2-1
    Hildebran Royals Won 68-64 2-0 3-1
    Gamewell-Collettsville Devils Won 78-41 3-0 4-1
    West Lincoln Rebels Won 63-48 4-0 5-1
    Fred T. Foard Tigers  Lost 55-48 4-1 5-2
    Bandys Trojans Won 67-62 5-1 6-2
    Maiden Blue Devils Won 74-53 6-1 7-2
    Bunker Hill Bears Lost 71-59 6-2 7-3
    Granite Falls Blue Demons Won 78-59 7-2 8-3
    St. Stephens Indians Won 65-60 8-2 9-3
    Fred T. Foard Tigers Lost 70-67 OT 8-3 9-4
    Gamewell-Collettsville Devils Won 83-48 9-3 10-4
    Maiden Blue Devils Won 70-54 10-3 11-4
    Bunker Hill Bears Lost 63-62 10-4 11-5
    Granite Falls Blue Demons Won 59-46 11-4 12-5
    Bandys Trojans Lost 62-49 11-5 12-6
    Hildebran Royals Won 57-45 12-5 13-6
    West Lincoln Rebels Won 67-60 13-5 14-6
    Southern District-7 Quaterfinals/Bandys Trojans Won 65-37 13-5 15-6
    Southern District-7 Semi-finals/Fred T. Foard Tigers Lost 49-47 13-5 15-7
    District Quarterfinals/Alleghany Trojans Lost 60-54 13-5 15-8